Królowa przedmieścia (1937)

Córka kwiaciarki Mania ma ogromne powodzenie u mężczyzn. Szczególnie oddanymi jej adoratorami są Antek, Kajetan, oraz były sekretarz gminy, pan Majcherek. Ale ona pokocha Zygmunta - artystę malarza i hrabiego w jednej osobie. Jego opiekun, mecenas Złotogórski, stara się Manię zniechęcić do Zygmunta, przetrzegając przed skutkami mezaliansu. Dziewczyna obiecuje zerwać z ukochanym, przez co adoratorzy śpieszą z oświadczynami.

Pan Majcherek wyjawia Mani, że prawdziwa matka zapisała jej w testamencie 50 000 zł. Chcąc zatrzymać dla siebie te pieniądze, Majcherek oświadcza się Mani. Gdy w domu odrzuconego konkurenta wybucha pożar, Majcherek oskarża Manię o jego umyślne wywołanie. Dziewczyna zostaje aresztowana...
Na postawie sztuki scenicznej (wodewilu) pod tym samym tytułem autorstwa Konstantego Krumłowicza.
Inne tytuły: "Ghetto Queen", "Queen of the Suburbs"
Produkcja: 1937
Premiera: 28 grudziń 1937 (USA)
                    5 marzec 1938 (Polska)

Reżyseria:


Muzyka:
muzyka; nie występuje w czołówce w wersji anglojęzycznej
piosenki

Obsada:
Mania Dzierwańska
Zygmunt Dąbski
Antek
Alojzy Majcherek
Kajetan
restaurator Gomółka
Maciejowa, przybrana matka Mani
mecenas Złotogórski
pani Pipcińska
dorożkarz
konferansjer i piosenkarz na festynie
sąsiadka Maciejowej
-
-
pan Pipciński
kolega Zygmunta
-
kolega Zygmunta
sąsiadka Maciejowej
dyrektor Krześniewski, ojca Dzidzi; nie występuje w napisach
i inni


Notatki:
Film został wyprodukowany w 1937 roku i swą premierę miał 28 grudnia tego samego roku w kinach Stanów Zjednoczonych jako "Ghetto Queen", który został prawie natychmiast zmieniony na poprawniej przetłumaczone "Queen of the Suburbs". Stanowi to prawdopodobnie jedyny przypadek zagranicznej premiery filmu polskiego w historii polskiej kinematografii okresu II Rzeczypospolitej.
Wiele informacji dotyczących premiery tego filmu zamieszczonych w sieci jest przeinaczonych lub nieprawdziwych. Dla przykładu polskojęzyczna Wikipedia ignoruje zupełnie wcześniejszą amerykańską premierę filmu i podaje tylko datę premiery w Polsce w 1938, zaś największa na świecie baza danych filmowych - anglojęzyczna witryna IMDb - podczas, gdy poprawnie podaje datę amerykańskiej premiery, zarazem błędnie podaje datę premiery w Polsce, itp
Film był debiutem reżyserskim aktora polskiego Bogdana Junoda, bardziej znanego pod artystycznym pseudonimem jako Eugeniusz Bodo (zamordowanego przez sowietów kilka lat później głodem i ciężką pracą w obozie pracy gdzieś w Związku Sowieckim).


Więcej informacji:
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Program filmu z 1938 roku - plik PDF (polski)


04.170911

(POL) polski,
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz