Pan Tadeusz (1928)

Przenosząc na ekran arcydzieło Adama Mickiewicza scenarzyści Andrzej Strug i Ferdynand Goetel oraz reżyser Ryszard Ordyński postanowili zrealizować ciąg żywych obrazów w stylu rysunków Andriollego, ilustratora "Pana Tadeusza", przetykanych obficie napisami: fragmentami literackiego oryginału. Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski, choć zastrzeżenia budziło wysunięcie na plan pierwszy batalistyki z uszczerbkiem dla scen rodzajowych i obrazów przyrody. Na ekranie przewijała się czołówka ówczesnych gwiazd kina.
Była to druga próba przeniesienia "Pana Tadeusza" na ekran. Pierwszą podjęto na przełomie lat 1919-1920, kiedy to biuro nakręcono ponad tysiąc metrów taśmy odpowiadających 30 minutom projekcji, ale dalsze prace przerwano z przyczyn technicznych. Ordyński wrócił jednak do koncepcji poprzednika i tak powstał jego film - zbiór najważniejszych i najefektowniejszych scen poematu uzupełnionych i połączonych w całość strofami wiersza. Zadbano też o realia: zdjęcia plenerowe kręcono w województwie nowogródzkim, w majątku Czombrów nad Świtezią, a nad wystrojem wnętrz, kostiumami i rekwizytami czuwał sztab konsultantów. W scenach batalistycznych wziął udział 1 Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego oraz 4 Pułk Ułanów Zaniemeńskich.




Inne tytuły: "Señor Tadeusz" (plakatowy tytuł filmu w polskiej wersji pokazywanego w Brazylii na początku lat 1930.)
Produkcja: 1928
Premiera: 9 listopada 1928
                 9 listopada 2012 (wersja zrekonstruowana cyfrowo)

Reżyseria:


Muzyka:
w oryginale: film niemy

muzyka do wersji odrestaurowanej z 2012 r.


Obsada:
Sędzia

Jacek Soplica / ksiądz Robak

Hrabia

Tadeusz Soplica

Telimena

Zosia

Podkomorzy

Podkomorzyna

Podkomorzanka

Podkomorzanka

Wojski

Gerwazy

Rejent

Asesor

Jankiel

Protazy

Wojszanka

generał Jan Henryk Dąbrowski

Karol Kniaziewicz

major Płut

kapitan Rykow

2 role: sierżant Gont; chłop w karczmie

dziad legionista

ochmistrzyni

Ksiądz Pleban

Maciek nad Maćkami

Kropidło

Konewka

Bartek Prusak

Buchman

Brzytewka

Szydełko

Sak

Stolnik

Stolnikowa

Stolnikówna Ewa

Stanisław August Poniatowski

Rejtan

Napoleon Bonaparte

Stanisław Małachowski

książę Sapieha

ksiądz Kołłątaj

Ksawery Branicki

hrabia Poniński

Stanisław Szczęsny Potocki

Adam Mickiewicz

i inni


Notatki:
Uroczysta premiera odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego, oraz dyplomatów i innych dostojników państwowych. Premiera ta zapoczątkowała obchody dziesięciolecia niepodległości II RP i odrodzenia Rzeczpospolitej.
Oryginalnie był to ponad trzygodzinny film, niestety wszystkie istniejące wówczas w Polsce kopie filmu zostały z premedytacją zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej i od tego czasu film był uważany był za bezpowrotnie utracony. Szczęśliwie jednak w latach 1950-ch w archiwach Kongresu Polonii Amerykańskiej w Stanach Zjednoczonych odnaleziono 42 minuty filmu, a 50 lat później we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty filmu. Dzięki połączeniu tych fragmentów i poddaniu ich obróbce cyfrowej udało się zrekonstruować prawie 2 godziny filmu, a pan Tadeusz Woźniak skomponował do niego nową warstwę muzyczną.
9 listopada 2012 roku w Dniu Niepodległości Polski film ten - w nowo-zrekonstruowanej wersji z muzyką Woźniaka - miał w Warszawie swą ponowną premierę, a w styczniu 2014 został wydany na DVD przez Filmotekę Narodową.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.170803

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz