Szpieg w masce (1933)

Profesor Skalski pragnie uwolnić ludzkość od strasznej i okrutnej plagi - wojny. W tym celu pracuje nad wyprodukowaniem promieni, które byłyby zdolne na odległość zahamować wszelkie motory, a więc przede wszystkim wrogich samolotów. Jest już bliski upragnionego triumfu naukowego.

Lecz nie śpi wywiad państwa ościennego. Posługuje się agentką - śpiewaczką dansingową, która śpiewem, tańcem i kuszącą urodą usidla syna wynalazcy, aby w ten sposób osiągnąć cel wrogiego wywiadu. Lecz oto między nimi rodzi się miłość prawdziwa.
Opętanej przez intrygi polipa szpiegowskiego - nie pozostaje wszakże już teraz wolny wybór. Wreszcie kotłujące się i kipiące namiętności miłosne oraz knowania szpiegowskie sięgają punktu wrzenia...
[opis dystrybutora z 1933 roku]




Produkcja: 1933
Premiera: 27 października 1933

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Rita Holm, śpiewaczka i agentka wywiadu
inżynier Jerzy Skalski
profesor Skalski, ojciec Jerzego
Pedro, agent obcego wywiadu
szef kontrwywiadu polskiego
agentka kontrwywiadu polskiego
klientka w sklepie muzycznym "DO RE MI"
klientka w sklepie muzycznym "DO RE MI"
Albert, sprzedawca w sklepie muzycznym "DO RE MI", członek siatki szpiegowskiej
woźny w laboratorium
Adela, garderobiana Rity
-
rozmówca Rity Holm na trybunach
mężczyzna na trybunach
-
mężczyzna na dancingu
-
-
-
nie występuje w napisach
mężczyzna na trybunach; nie występuje w napisach
nie występuje w napisach
i inni


Notatki:
Jak okazało się kilka lat później, w tym sensacyjnym filmie o szpiegostwie, który był wielkim przebojem kin nie tylko polskich, role szpiegów i kontrwywiadu zagrało paru rzeczywistych szpiegów i agentów niemieckich.
Igo Sym grający oficera kontrwywiadu, nigdy nie ukrywał swych pro-niemieckich sympatii i był niemieckim agentem prawdopodobnie na długo przed wybuchem II wojny światowej. Skazany za zdradę na karę śmierci przez sąd Polski Podziemnej został zastrzelony przez wywiadowców AK w marcu 1941 roku.
Natomiast Bogusław Samborski, grający agenta bliżej nieokreśleno obcego wywiadu - w domyśle: niemieckiego - uniknął jednak kary za współpracę z Niemcami, którzy nawet wynagrodzili go główną rolą "polską" w swym wybitnie antypolskim filmie "Heimkehr" ("Powrót"), bezczelnie wyprodukowanym w 1941 roku na terenie okupowanej Polski. Był to jednak ostatni film Samborskiego zrealizowany w Polsce. Jako kolaborant i niemiecki agent, działajacy przynajmniej od początku niemieckiej napaści na Polskę, także i on został skazany na karę śmierci wyrokiem sądu Polski Podziemnej. Wiedząc, że od chwili wydania wyroku AK poluje także na niego, Samborski zmienił imię i nazwisko na Gottlieb Sambor i poczatkowo bardzo często zmieniał miejsca zamieszkania, aby utrudnić namierzenie go przez AK. Ostatecznie uciekł do Berlina gdyż wiedzął, że na terenach okupowanej Polski już nigdy nie będzie bezpieczny. Po upadku III Rzeszy przedostał się do amerykańskiej strefy okupacyjnej i tam zdążył jeszcze zagrać w jednym z pierwszych niemieckich filmów powojennych, gdy w 1948 roku, rewizją wyroku Polski Podziemnej przez nowe komunistyczne władze Polski, został ponownie skazany za zdradę na dożywocie. Aby uniknąć kary natychmiast uciekł do Argentyny i tam jego ślad się urwał. Nigdy nie został odnaleziony.


Więcej informacji:
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


02.171014

(POL) polski,


Miłość ci wszystko wybaczy – Hanka Ordonówna


Na pierwszy znak – Hanka Ordonówna




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz