Bezdomni (1939)

Po powodzi jeszcze większa bieda zapanowała w małej nadrzecznej wiosce rybackiej. Jedynie emigracja do Ameryki może odmienić los żydowskiej rodziny. Wszyscy marzą o wyjeździe. W Ameryce mieszka już wuj z rodziną, któremu się bardzo dobrze powodzi. Pierwszy emigruje Abram. Dostaje pracę w restauracji jako pomywacz naczyń. Żydowskie piosenki śpiewane przez piękną Bessy budzą jego tęsknotę za domem. Od Motela i Fiszela, tórzy już również przyjechali, dowiaduje się, że stary ojciec niedomaga, a synek jest chory.
Po pewnym czasie również ojciec i żona z synkiem zjawiają się za oceanem. Wszyscy mieszkają teraz w czynszowej kamienicy, której właścicielem jest wuj. Motel zbiera czynsz, Fiszel żeni się z Liną, nie dostaje jednak posady kantora w synagodze. Żona Abrama zastanawia się, czy warto było wyjeżdżać, życie wcale tu nie jest lżejsze, a wszyscy czują się zagubieni w obcym, wielkim mieście. Abram po kłótni z żoną nie wraca do domu, nie wrócił także na noc syn.
Basszewa na wiadomość, że nad rzeką znaleziono torbę jej syna Henocha (jest gazeciarzem i w torbie tej nosił gazety), podejrzewając najgorsze, doznaje załamania nerwowego (jej młodszy syn również utopił się, co było powodem emigracji rodziny Rivkin do Ameryki) i trafia do szpitala. Motel powiadamia o nieszczęściu Abrama (nie mieszkał w tym czasie z żoną) i razem ruszają na poszukiwania Henocha. W tym czasie Fiszel, który razem z Henochem postanawiają opuścić Nowy Jork (Henoch z powodu sytuacji rodzinnej; Fiszel, dlatego, że nie dostał posady kantora) czyta w gazecie informację o zaginięciu chłopca i pobycie matki w szpitalu. Udają się tam. Basszewa wraca do zdrowia, następuje konsolidacja rodziny.

Na podstawie utworu Jakuba Gordina pod tym samym tytułem.


Jidysz z polskim lektorem


Inne tytuły: On a hajm - baal tszuwe (pol. fonetycznie), ללא בית (jid), אן א היים (heb), "On a heym", "Without a Home",
Produkcja: 1939
Premiera: styczeń 1939

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Jakub Rivkin
Abram Rivkin, syn Jakuba
Basszewa, żona Abrama
Henoch, syn Abrama
piosenkarka Bessy
Motel
Fiszel
Lina
i inni.


Notatki:
Ostatni film polski w języku jidysz nakręcony w Polsce przed II wojną światową przez społeczność polskich żydów.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170914

(POL) polski,Brak komentarzy:

Prześlij komentarz