Gehenna (1938)

Opiekę nad niepełnoletnią Anią sprawuje jej stryj Kościesza. Ania wraz z Lorką marzy o wyjeździe do Warszawy, na co stryj się jednak nie zgadza. W zamian ofiarowuje jej drogocenne perły i pozwala na wycieczkę, w towarzystwie leśniczego, do puszczy. Tu Ania poznaje Andrzeja.
Od pierwszego spojrzenia zakochują się w sobie. Leśniczy wyjaśnia księciu, że Kościesza nikomu Ani nie odda, ponieważ musiałby także oddać majątek, którym zawiaduje.
Andrzeja kocha także Lorka, ale książę pragnie tylko Ani. Chce się się z nią ożenić. Kościesza piętrzy coraz to większe przeszkody i w końcu okazuje się, że kocha on Anię obłędną miłością.
W dramatycznych okolicznościach Ania ucieka do Andrzeja, który właśnie postanowił ją porwać. Kościesza niespodziewanie zgadza się na ich zaręczyny. O świcie odbywa się polowanie, w czasie którego książę zostaje jednak skrytobójczo zastrzelony przez sługę Kościeszy. Stryj brutalnie napastuje teraz samotną i załamaną dziewczynę. Ania chce wyskoczyć przez okno i wtedy zjawia się policja, by zaaresztować Kościeszę za udział w morderstwie.Produkcja: 1938
Premiera: 29 październik 1938

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Ania Tarłówna
Lorka, kuzynka Ani
Ewelina
stara niania Ksenobia
wróżka
matka Ani
królowa Cyganów
książę Andrzej Olelkowicz
Teodor Kościesza, stryj Ani
Jaś, kuzyn Ani
konsyliarz
Grzegorz, leśniczy w Wilczarach
chromy włóczęga
Okszta
służący Olelkowicza
król Cyganów; nie występuje w napisach
ksiądz; nie występuje w napisach
i inni


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
Program filmowy z 1938 r.


01.150219

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz