Pod Twoją obronę (1933)

Jan Polaski, świeżo upieczony oficer sił lotniczych, kocha się z wzajemnością Marylę.
Polaski wszakże to nie tylko zdolny pilot.
Pracuje również nad wynalazkiem z dziedziny aeronautyki, którym interesuje się obcy wywiad.

Na mityngu lotniczym samolot Jana z niewiadomych przyczyn spada i rozbija się.
Maryla oddaje krew potrzebną do transfuzji i dzięki temu jej ukochany pozostaje wśród żywych.

Po feralnym locie zostaje mu jednak tragiczna pamiątka - sparaliżowane nogi. Polaski jest załamany. Maryla radzi mu, by nie tracił ducha i udał się po pomoc na Jasną Górę...


Produkcja: 1933
Premiera: 1 kwiecień 1934

Reżyseria:
reżyser
reżyser; nie występuje w czołówce

Muzyka:


Obsada:
Maryla
pani Polaska, matka Jana
porucznik Jan Polaski
sierżant Kuba Kłos, mechanik
zakonnica, siostra Gabriela
chirurg
delegat szefa lotnictwa
adiutant
porucznik, przyjaciel Polaskiego
porucznik, przyjaciel Polaskiego
sierżant Pałuba, telegrafista
porucznik
chórzysta
szef obcego wywiadu
agent wywiadu
agent wywiadu
agent wywiadu
agent wywiadu
i inni


Notatki:
Jeden z najbardziej kasowych filmów międzywojnia. W annałach rodzimej kinematografii zapisał się m.in. jako utwór, który przez blisko pół roku nieprzerwanie grano w warszawskim kinie "Apollo". Do dziś na tle ówczesnej produkcji "Pod Twoją obronę" wyróżnia się wysokim poziomem realizacji, montażu i zdjęć. Na filmie ciąży jednak skaza pozaartystycznej natury. W obawie przed reakcją Kościoła katolickiego i prasy endeckiej usunięto z czołówki nazwisko Józefa Lejtesa - współreżysera utworu i jednego z najwybitniejszych ludzi kina, którzy pracowali w Polsce przed wojną. Powodem ocenzurowania było żydowskie pochodzenie artysty. Sam Lejtes w latach 60-tych tak opisywał okoliczności swojej pracy przy filmie: "Puchalski zwrócił się do mnie wraz z Markiem Libkowem czy nie zgodziłbym się na reżyserię bez podania swego nazwiska. Libkow, który był producentem filmu wytłumaczył mi, że nie może dostać finansów na film z reżyserią Puchalskiego. Był on w dość podeszłym wieku i nie przy najlepszym zdrowiu. Gdyby Puchalski nie zwrócił się do mnie nie podjąłbym się tej pracy. Najważniejsza jednak kwestia była innego koloru. Obawiano się, że Kościół Katolicki i prasa endecka ustosunkują się do filmu negatywnie, skoro wyjdzie na jaw, że Żyd został wybrany na reżysera".
Dalszy ciąg przygód bohaterów filmu miał być konyunuowany w filmie "Bogurodzica" z 1939 roku, który jednak nie doszedł do skutku z uwagi na wybuch II wojny światowej.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


04.171120

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz