Na skraju tatrzańskiej wsi mieszka Zośka z bratem Władkiem. Dziewczyna kocha Jaśka, ale ten wzdycha do Hanki, która po ukończeniu szkół wróciła w rodzinne strony. Hanka zaś, rozkochana w przystojnym taterniku Andrzeju, nie zwraca uwagi na Jaśka.
Pewnego dnia Hanka i Andrzej wybierają się na wycieczkę w góry. Zasypuje ich lawina.
Jasiek, który wyrusza im na ratunek, odnajduje Andrzeja, ale po Hance nie ma śladu.
Gdy nie mogą jej znaleźć także ratownicy GOPR-u, załamany Andrzej sam rozpoczyna poszukiwania dziewczyny...
Produkcja: 1932
Premiera: 10 grudnia 1932
Reżyseria:
Muzyka:
Obsada:
Andrzej
Hanka
Jasiek
Zośka
Władek
-
-
-
-
i inni
Notatki:
Debiut reżyserski i zarazem pierwszy polski film wyświetlany na festiwalu filmowym w Wenecji (tam też miał premierę).
Kompozytorem bardzo wysokiej jakości muzyki - daleko wykraczającej poza standardowe rozwiązania melodramatyczne lat 1930-ch, a także operującej klasycznym, poważnym warsztatem symfonicznym, z nawiązaniami do muzyki podhalańskiej, itd. - był pan Adam Noworyta, pianista i kompozytor, absolwent Lwowskiego Konserwatorium, a po II wojnie światowej dyrektor szkoły muzycznej i fabryki fortepianów w Brzegu nad Odrą [wyjaśnienie nadesłał pan dr hab. prof. Benjamin Vogel z Uniwersytetu Szczecińskiego - serdecznie dziękujemy za informację]. Ponieważ był to prawdopodobnie jedyny film do którego pan Noworyta skomponował muzykę, na wielu stronach filmowych istnieją błędne informacje i podejrzenia, jakoby był to pseudonim któregoś ze znanych ówczesnych kompozytorów (m.in. polskojęzyczna wikipedia powtarza ten sam błąd nadal cytując nasze niedokładne informacje sprzed aktualizacji).
Więcej informacji:
IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)
04.161115
(POL) polski,
Napisałem biografię kompozytora muzyki do tego filmu. W drugiej części tego tekstu https://spsf.pl/pl/fabryka-fortepianow-w-brzegu-nad-odra/
OdpowiedzUsuńa ja mysle ze to spam i wpis nalezy usunac, nigdzie nie widze zadnej biografii kompozytora pod tym adresem...
UsuńPanu Autorowi biografii jeszcze raz dziękuję w imieniu Projektu Repozytorium, a panu Anonimowemu sugeruję, aby zajrzał tam ponownie i przewinął w dół trochę ponad połowę strony. Biografia pana Noworyty nadal tam jest, co przed chwilą sprawdziłem.
UsuńPR / Jerzy