Głos pustyni (1932)

Afryka zachodnia, początek XX wieku.
Młody polski wywiadowca, sierżant Milczek odkrywa na pustyni "Sokole Gniazdo" - kryjówkę szejka Abdullaha, groźnego rozbójnika, szerzącego postrach w okolicy, jednak przez nieostrożność wpada w ręce bandytów.

Życie ratuje mu piękna żona szejka - Dżemila, która zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Ona to umożliwia mu ucieczkę i wkrótce potem podąża za nim.

Kiedy jednak widzi kochanka w towarzystwie obcej Europejki, jest przekonana o jego zdradzie.
Wściekła wraca do męża i ostrzega go przed planowaną francuską ekspedycją, która wyrusza przeciw niemu.

Bandyci urządzają zasadzkę...


Na podstawie powieści "Sokół pustyni" z 1928 roku, napisanej przez niezwykle wtedy popularnego w Polsce i za granicami pisarza, Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego.

Inne tytuły: "Sound of the Desert", "Voice of the Desert", "A Tormenta", "Désert faucon",
Produkcja: 1932
Premiera: 29 września 1932

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Djemilla, żona szejka Abdallaha
Jenny Burton, angielska turystka
sierżant Milczek
szejk Abdallah
sierżant Tarnowski
nie występuje w napisach
spiskowiec; nie występuje w napisach
nie występuje w napisach
oficer Legi Cudzoziemskiej; nie występuje w napisach
przemytnik; nie występuje w napisach
i inni


Notatki:
Ogromnie popularny film przygodowy nakręcony był głównie w Algierii.
Ferdynand Antoni Ossendowski był jednym z kilku najlepiej sprzedających się na świecie powieściopisarzy polskich ubiegłego wieku. Urodzony w Inflantach polskich pisarz był podróżnikiem i dziennikarzem. Jako geodeta był świadkiem wojny rosyjsko-japońskiej 1905 roku, przemierzył Chiny, Mongolię i Tybet, uczestniczył w komunistycznej rewolucji w Rosji jako doradca barona Ungerna i admirała Kołczaka (po stronie "białych" Rosjan) był także pierwszym, który przedstawił dowody na to, że Lenin był niemieckim szpiegiem - przez co poszukiwany był przez CzeKa, a nawet pośmiertnie przez NKWD. Znając biegle 7 języków (w tym chiński i mongolski) uciekł jednak przez Azję. Był także (podobno) ostatnim żyjącym człowiekiem który wiedział, gdzie "biali" Rosjanie po ich upadku schowali ogromne skarby na poczet przyszłej wojny antybolszewickiej.
Sławę w świecie przyniosła mu książka „Zwierzęta, ludzie, bogowie” wydana po raz pierwszy w 1922 roku i od tego czasu przetłumaczona na wiele języków i wielokrotnie wznawiana. Pod względem ilości nakładu wydanych za granicami Polski książek jest on prawdopodobnie do dzisiaj najczęściej publikowanym pisarzem polskim, przebijając nawet Josepha Conrada (Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego).
Będąc zagorzałym antykomunistą, po wydaniu książki „Lenin” (angielski tytuł: "Lenin: God of the Godless") Ossendowski został uznany za "osobistego wroga Lenina" i po raz kolejny skazany na karę śmierci w Rosji.
Z tego też powodu został skazany w PRL-u na zapomnienie i jest w Polsce praktycznie nieznany do dziś. Tuż po II wojnie światowej komunistyczna cenzura PRL-u wycofała wszystkie jego książki z bibliotek (zniszczono je około 1950 roku) i aż do 1989 roku istniał powszechny zakaz nie tylko wznawiania jakichkolwiek jego powieści, ale nawet wymieniania jego nazwiska w jakichkolwiek artykułach.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)


03.170909

(POL) polski,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz